niedziela, 5 marca 2017

Brydż a Zasady Kahuny


Bardzo ostry mecz się dzisiaj odbył pomiędzy Stajnią Rajskiego (tym razem w składzie piotrrr-alcidis, mathieu-jolziet) a Hawajskimi Kahunami (mdhono-wdrodze, jarypaco-Marcus202). Po pierwszej połówce, przy bardzo wyrównanej grze, Stajnia prowadziła 9-ma punktami. Najwięcej punktów zarobiła dla Stajni Jola odważnie wskakując 4 pik w poniższym rozdaniu:
 
 
Na naszym stole przeciwnicy zatrzymali się w częściówce.
 
Także początek drugiej połówki zdawał się sugerować, że Stajnia spokojnie popłynie do kolejnego zwycięstwa. W rozdaniu:
 
 
Hawaje poszły w dosyć kosztowną obronę popartyjnej końcówki (-800), podczas gdy na drugim stole ich partnerzy wyłożyli się bez jednej na 6 pik. Na tym jednak “frukty się skończyli”, bo rozegrała się, występująca gościnnie w Hawajskich Kahunach, bardzo dobra para jarypaco-Marcus202. Już w rozdaniu 4-tym gładko doszli oni do 4 pik:
 
 
Na naszym stole Jano otworzył z ręką W 2 karo, po czym odbyły się dwa pasy. Pomimo brzydkiego jedenastaka, powinienem był spróbować 3 karo (oba starsze). Nagle dopadły mię jednak wątpliwości – jeśli Kasia trzyma starsze, łacno gotowym się wywrócić za 500. Spasowałem więc. Nie bez wpływu na moją decyzją musiało mieć też rozegranie wczoraj 52 rozdań w regionalnym turnieju. Z Andrzejem Proczkowskim zajęliśmy 4 miejsce na naszej linii, a 7 miejsce ogólnie (40 par). Ten maraton, przy nie najlepszym samopoczuciu, kosztował mnie jednak sporo energii.
 
Już rozdanie później, Jary z Markiem gładko doszli do 6 pik po licytacji:
 
 
Na naszym stole początek był taki sam, tyle że na 4BA Ela odpowiedziała 5 kier (dwie wartości bez damy atu). Oceniając, że szlemik będzie na 50% (będzie zależał od udanego impasu damy pik) poprzestałem na 5 pik. Mam też wątpliwości do odzywki 4 pik, chociaż pojawiła się ona na obu stołach. 2 karo forsuje do dogranej – wydaje się, że z tak mocarnymi pikami, lepsza jest odzywka 3 pik, zostawiająca przestrzeń na ewentualne cue-bidy.
 
Czarę goryczy przepełniło natomiast następujące rozdanie:
 
 
w którym Jary i Marek, stosując Zasady Kahuny:
 
  • IKE – “Świat jest takim, jaki ci się wydaje”
  • KALA – “Nie ma ograniczeń”
  • MAKIA – “Energia płynie tam, gdzie jest świadomość”
  • MANAWA – “Teraz jest momentem mocy”
  • MANA – “Cała moc pochodzi z wewnątrz” oraz
  • PONO – “Efektywność jest miarą prawdy”
łacno wgolili i wygrali 5 karo! Na naszym stole, po tym samym otwarciu i 1 kier Jana, Ela spasowała, a na moją kontrę re-open, z wielkim wahaniem powiedziała 2 karo, i tak to już zostało. W ten sposób Hawaje obiły Stajnię w drugiej połówce na 18 oczek (Mistrz Mathieu sugerował nawet, że “samiście się obili").
 
Mnie na pocieszenie pozostaje Siódma Zasada Kahuny:

  • ALOHA – “Kochać to jest być szczęśliwym z kimś!” 
Pomimo porażki, było bardzo przyjemnie!

Do następnego! PR.